25 aktivnosti za 25 let MZT
Ob praznovanju 25. obletnice MZT smo pripravili poseben izziv – nabor aktivnosti z različnih področij, ki prikazujejo širino taborništva, spodbujajo k raziskovanju, odkrivanju novih talentov in aktivno udejstvovanje v širši družbi.
Za opravljen izziv 25za25 in s tem pridobitev posebnega našitka si s spodnjega seznama izberi vsaj 10 aktivnosti (7 obveznih in vsaj 3 izbirne). Aktivnosti so primerne za vse starosti, lahko jih opravljaš sam, z vodom ali z družino, pri tem pa ne pozabi o svojem napredku obveščati vodnika, ki bo to skrbno beležil.
Za pomoč pri izbiri in opravljanju aktivnosti smo vsaki dodali tudi nekaj namigov za izvedbo, ikone pa ti hitro povedo kakšna je narava posamezne aktivnosti.
obvezna aktivnost
gibanje
okolje
kuhanje in ustvarjanje
kultura
skrb za družbo
komunikacije in povezovanje
spoznavanje Ljubljane
Če klikneš na posamezno aktivnost, pa lahko izveš še več podrobnosti in namigov.
Aktivnosti
1. Organiziraj oziroma se udeleži čistilne akcije v svoji okolici.
Čistilna akcija lahko poteka v okolici tvoje šole, službe, doma ali taborniške hiške/sobe. Priporočen čas za izvedbo je zgodaj spomladi, ko ni več snega, zelenje pa se še ni razraslo, kar omogoča lažji pregled in dostop. V tem času tradicionalno enomesečno čistilno akcijo Za lepšo Ljubljano organizira tudi Mestna občina Ljubljana, kjer si lahko zagotoviš vrečke, rokavice in več informacij o odvozu zbranih smeti.
Čistilno akcijo lahko izvedeš tudi sam oziroma z družino.
Ti uspe nabrati 25 kilogramov smeti?
2. Pripravi domač sirup ali marmelado za taborjenje.
S pripravo domačega sirupa in marmelade lahko pozitivno vplivaš na okolje, saj lahko steklenice in steklene kozarce uporabiš vedno znova, na zdravje, saj za pripravo potrebuješ enostavne sestavine, privarčuješ, predvsem pa so domači izdelki tudi bolj okusni, saj si jih pripravil sam.
Priprava sirupa in marmelade je odvisna od letnega časa, zato le pridno opazuj okolico, da ne zamudiš primernega trenutka. Tukaj lahko najdeš tudi nekaj receptov:
–
bezgov sirup
–
metin sirup
–
marmelada
3. Izdelaj domače milo.
Izdelaj milo, ki ga boste uporabljali na taboru ali pa ga boš uporabljal doma. Mogoče ga podariš kot darilo. Naj bo tako, kot je všeč tebi, s tem pa tudi pomagaj okolju – veš, da pri enkratni uporabi porabiš manj trdega kot tekočega mila in imaš s tem manj vpliva na okolje?
Kako izdelati milo pa si poglej na povezavi
tukaj.
4. Oglej si film o okolju.
Sem ter tja vsi potrebujemo opomnik, koliko nam naše okolje pomeni in kako hitro mu lahko škodujemo. Poglej si film o okolju – bodisi fantastični ali dokumentarni. Šteje tudi epizoda dokumentarne serije.
Nekaj dobrih priporočil najdeš
tukaj.
Naši predlogi:
– Lorax (2012)
– Princesa Mononoke (1997)
– Planet Zemlja II (2016)
5. Naredi izdelek iz naravnih materialov.
Kdaj si nazadnje izdelal kakšno stvar z lastnimi rokami? Pojdi ven iz hiše in poišči nekaj naravnih materialov, iz katerih lahko izdelaš nekaj uporabnega.
V pomoč so ti lahko stari izvodi
revije Tabor, kjer od izdaje april 2012 dalje najdemo rubriko Naredi sam. Ne pozabi na varnost pri delu z nožem!
6. Uredi si začimbni vrt.
Domač zeliščni vrt je prvi korak k samooskrbi tudi v urbanih naseljih. Tako so sveža zelišča vedno na voljo, so bolj okusna kot sušena, pripomorejo pa tudi k čistejšemu zraku v prostoru. Zato le hitro poglej, katera zelišča so “obvezna” v domačem začimbnem vrtu in kako se projekta lotimo v zaprtem prostoru –
tukaj.
7. Sprehodi se po Poti ob žici.
Pot ob žici obkroža Ljubljano celo leto, ne le maja, ko po njej poteka organizirani pohod. Zgrabi prijatelje ali družino in se odpravi na sprehod! Ni ti treba opraviti cele poti v enem dnevu, vendar si lahko postaviš tudi tak izziv. Lahko jo tudi prekolesariš, vendar si to prihrani za takrat, ko po njej ne poteka organiziran pohod.
Veš, da lahko priznanje za opravljen cel krog dobiš kadarkoli, ne le na uradnem pohodu?
Prenesi si mobilno aplikacijo ali poišči stacionarne žige.
8. Povzpni se na najvišji vrh Mestne občine Ljubljana.
Večina nas dobro pozna Rožnik in Šmarno goro, vendar pa je najvišji vrh Mestne občine Ljubljana dokaj slabo obiskan. To so pri 788 metrih nadmorske višine Janče. Sedaj imaš odlično priložnost, da greš na obisk.
Če pa ti en vrh ne predstavlja dovolj velikega izziva, si lahko pri razširitvi pomagaš s to
povezavo.
9. Polepšaj dan starostniku.
Vsak ima kdaj slab dan ali pa potrebuje pomoč. Tudi starostniki, ki so lahko osamljeni, potrebujejo fizično ali finančno pomoč. Včasih je že pogovor dovolj, drugič pomoč pri nakupovanju ali popravilu v stanovanju. Včasih jih osebno poznaš, so tvoji sosedje, živijo v sosednji ulici ali pa v drugem kraju.
Če ne veš, kako pomagati, lahko preveriš tukaj:
–
Humanitarčkov projekt Vida
–
Božiček za en dan
–
Zavod za oskrbo na domu Ljubljana
10. Poglej, česa ne potrebuješ, in podari naprej.
Veš, da lahko stvari, ki jih ne potrebuješ več, a so še vedno uporabne, podariš? Pobrskaj po svoji omari in poišči oblačila, ki ti niso več prav, igrače, s katerimi se ne igraš več, knjige, ki jih ne bereš več, ali druge predmete, ki le še lovijo prah. Predmete zbirajo v
Centru ponovne uporabe, več nasvetov pa lahko najdeš tudi
tukaj.
11. Postani taborniški kuhar.
Priprava hrane na ognju je prav posebno opravilo, ki lahko postane celodnevna dogodivščina zate in za tvoje (taborniške) prijatelje. Pobrskaj po starih izdajah revije Tabor in na ognjišču pripravi le eno jed ali večhoden obrok. Morda pa iznajdeš kakšen svoj recept?
12. Pojdi na izlet z vlakom, kolesom ali skirojem (štejejo tudi druga prevozna sredstva na človeški pogon).
Ko se nekam odpravimo na izlet, je velika verjetnost, da se bomo odpeljali v avtomobilu. Si sploh že šel na izlet z vlakom, če ni bil taborniški? Kam si se nazadnje odpravil s kolesom? Kako daleč lahko prideš s skirojem? Morda se z avtom pride dlje, bomo pa zato vsi malo bolj spoznali našo bližnjo okolico.
13. Obišči muzej, oglej si razstavo ali gledališko predstavo.
Izberi dan za kulturo in se odpravi v enega od mnogo muzejev v Ljubljani in po Sloveniji, spoznaj likovne mojstre v kateri od galerij ali pa si oglej gledališko predstavo.
Si vedel_a, da številne kulturne ustanove nekaj dni na leto nudijo brezplačne oglede, vodenja, predstave in delavnice? En od njih je seveda 8. februar, kulturni praznik, drugi pa je 3. december, Prešernov rojstni dan ali Ta veseli dan kulture; ne izpusti pa tudi Poletne muzejske noči.
14. Preberi knjigo.
Kdaj si nazadnje bral knjigo, ki ni bila šolsko branje ali povezana z delom? Tako, ki bi bila čisto po tvoji želji? Vzemi v roke knjigo, katere tema, naslov (ali platnica) te pritegne. Mogoče pa lahko začneš s Skavtom Petrom Frana Milčinskega. Ali pa spremljaš zgodbo, ki se dogaja v Ljubljani.
Mlajši otroci:
– Friderik : grajska podgana (Barbara Brodnik, 2019)
– Dan, ko je izginil Ljubljanski grad (Ivan Mitrevski in Žiga Gombač, 2014)
– Stari trg 8-13 (Maja Furman, 2018)
– Čukec Nukec : zgodbe o malem čuku, ki živi v Nuku (Helena Janežič, 2017)
– Zmaj Direndaj (Kajetan Kovič, 2017)
– Skrivnosti zmajevega mesta (Vera Šenica Pavletič, 1999)
Starejši otroci in mladi:
– Zmajček Drago in ljubljena Ljubljana (Martin Marion, 2011)
– Povodni mož (France Prešeren)
– Trnovska mafija (Dim Zupan, 1992)
– Tajno društvo PGC (Anton Ingolič, 1997)
– Ljubljana v oblačkih : kratke stripovske zgodbe (Anna Sangawa Hmeljak et al., 2015)
– Štiri zmajske : zmaji na potepu po Ljubljani (več avtorjev, 2012)
Mladi in odrasli:
– Ljubljanske ulice (Jurij Hudolin, 2019)
– Belo se pere na devetdeset (Bronja Žakelj, 2019)
– Sodni dnevi (Peter Čeferin, Vasja Jager, 2019)
– Leninov park (Tadej Golob, 2018)
– Ljubljana (Eduardo Sánchez Rugeles, 2013)
– LJ kot ljubezen : pesmi o Ljubljani (več avtorjev, 2010)
– Čefurji raus! (Goran Vojnović, 2008)
– Bela Ljubljana : zgodbe iz slovenske prestolnice (več avtorjev, 2001)
– Ljubljanske slike (Jakob Alešovec, 2003)
15. Nauči se čarovniški trik.
Ti zmanjkuje idej za večerne programe, s katerimi bi navdušil_a otroke? Hočeš, da vodnik končno enkrat obstane odprtih ust, ko iz njegove kape potegneš zajca? Nauči se čarovniški trik! Ni treba, da z njim odčaraš slona – že preprosti triki s kartami so lahko dovolj, da osupneš občinstvo.
16. Pojdi na voden ogled Ljubljane.
Na potovanjih si navadno vzamemo čas za ogled znamenitosti in spoznavanje obiskanih mest, to pa v veliko manjši meri velja za domači kraj. Življenje v Ljubljani nam daje lažen občutek, da jo poznamo, vendar pa nam turistični vodiči še vedno lahko razkrijejo zgodbe in skrivnosti, navadno nevidne in nepoznane domačinom.
Poskusi, kako je bili turist v domačem kraju. Si vedel, da je bil na poslopju Mestne hiše v preteklosti kip Eve, ki ga je po ljudskem izročilu moral poljubiti vsak, ki je prvič obiskal Ljubljano?
17. Oglej si film evropske produkcije.
18. Napiši (taborniški) haiku.
Haiku je trivrstična pesniška oblika, japonskega izvora, v kateri tri vrstice po pet, sedem in pet zlogov zgoščeno prikazujejo trenutek v pesnikovi notranjosti. Ujemi občutek trenutka v tej pesniški obliki.
Nasveti za pisanje.
Lahko ga oddaš svojemu vodniku ali preko tega
obrazca.
19. Zapiši naj taborniško anekdoto/zgodbo.
Naj bo to tedensko srečanje, izlet ali pa poletni tabor, vsi imamo vsaj eno taborniško zgodbo, ki se je radi spomnimo in jo ponovno povemo ob ognju. Ne zgodi pa se pogosto, da imamo priložnost slišati zgodbe vseh generacij ljubljanskih tabornikov. Izberi si vsaj eno, ki jo želiš deliti z vsemi!
Lahko jo oddaš svojemu vodniku ali preko tega
obrazca.
20. Na kroj si prišij našitek MZT.
Ali veš, da si lahko na kroj poleg našitka rodu našiješ tudi oznako Mestne zveze tabornikov Ljubjana? Če šivati še ne znaš sam, se lahko sedaj naučiš, drugače ti pa pri tem lahko pomaga kdo od starešjih. Ko boš že pri delu, si lahko kot dodatek narediš še obroček za rutko.
21. Preizkusi recept za tipično ljubljansko jed.
Si že poskusil žabje krake ali leteče žgance? Kot vsaka regija ima tudi Ljubljana svojo značilno kulinariko. Turizem Ljubljana je izdal zbirko receptov
Okusi Ljubljane, v njem poišči najljubšega in ga preizkusi.
22. Poskusi nekaj, česar še nisi.
Ta izziv je namenjem vsem tistim rečem, ki se jih še nisi lotil samo zato, ker si zanje nisi vzel časa. Kuharski video, ki ga še nisi preizkusil? Družabna igra ali izlet s prijatelji? Igranje inštrumenta, kiparjenje ali programiranje? Tista knjiga, ki te še vedno čaka na polici? Kaj pa šport, o katerem razmišljaš že nekaj časa?
Dovolj je izgovorov – raje se loti izziva!
23. Daruj kri ali spodbudi k temu nekoga drugega, če sam ne moreš.
Z darovanjem krvi lahko nekomu rešiš življenje. Na spletni strani
Daruj kri si poglej, kako lahko pri tem pomagaš. Če pa krvi ne moreš darovati, lahko k temu spodbudiš koga starejšega, na primer svoje starše ali pa starješega brata ali sestro. Če pomaga pri odličitvi – po darovanju dobiš malico!
24. Doniraj hrano ali material organizacijam, ki pomagajo živalim.
Domače živali nam prinesejo ogromno veselja in radosti. Vendar pa nimajo vse živali enake sreče. Pozanimaj se, kako lahko pomagaš zavetiščem ali pa društvom za pomoč živalim. Skoraj vsa sprejemajo donacije hrane za živali ali pa odej in rjuh. Več informacij lahko najdeš na spletnih straneh
tukaj in
tukaj.
Tudi nekatere navadne trgovine in trgovine z živalmi imajo zbirna mesta. Poskrbi le, da se boš dobro informiral, kaj društva sprejemajo in česa ne!
25. Za vod iz drugega rodu pripravite izziv.
Tvoj vod naj se poveže z vodom iz drugega rodu, ki ga še ne pozna. En za drugega pripravite izziv, ki ga morate rešiti.
Poročanje in spremljanje napredka
Vodniki: s pomočjo obrazca sporočajte napredek vaših članov. Naj se vidi, koliko aktivnosti lahko taborniki opravimo.