Starostna skupina: mlajši MČ
Vsebinski sklop: Drugo
Čas trajanja sestanka: 90 minut
Avtor sestanka: Rod Močvirski tulipani
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebuje vodnik:
Prvi sestanek:
Drugi sestanek:
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebujejo otroci:
Prvi sestanek:
Drugi sestanek:
Ali bodo otroci v okviru sestanka opravili tudi zahteve za kakšno veščino?
Ne.
Prvi sestanek:
Vodnik z vislicami ali risanjem (pictionary) napove temo sestanka – delanje ptičje hiške (lačen ptič, semena, pločevinka…) .
Drugi sestanek:
Med naštetimi pticami, člani ugotovijo katere so ptice selivke in katere ostanejo čez zimo »doma«:
Štorklja, vrabec, kos, lastovka, sinica, golob, raca, papagaj, smrdokavra, kukavica
Prvi sestanek:
Drugi sestanek:
Vzamemo pločevinko, ki smo jo pobarvali na prejšnjem sestanku in vrv. Vrv privežite na pločevinko. Skica prikazuje enega od načinov, lahko pa sami izberete svojega, glede na znanje vaših članov.
Ko ste zaključili z izdelavo ptičje krmilnice, se lahko pogovorite še, kaj ptice rade jejo:
Ptic ne hranimo z ostanki svoje hrane, še posebej ne s hrano, ki je bila soljena ali kuhana.
Za ščinkavce, čižke, dleske, poljske in domače vrabce, velike sinice, plavčka, brgleza, velikega detla, turško grlico in druge zrnojede ptice je najlaže kupiti že pripravljeno mešanico semen s sončničnimi semeni, semeni prosa in konoplje, lahko pa kot hrano uporabimo tudi le sončnična semena.
Pticam lahko nastavimo tudi bukov žir ali bučna semena, velikemu detlu pa cele orehe in lešnike.
Kosu in taščici nastavite krhlje jabolk, ovsene kosmiče in rozine, veseli pa bodo tudi jagod jerebike, rumenega drena, črnega trna, gloga in mokovca, ki smo jih nabrali in posušili.
Ptice v svojo bližino privabimo tudi z nastavljanjem vode. Tako jih lahko med pitjem in kopanjem opazujemo preko celega leta. Napajalnik bo seveda najbolje obiskan spomladi in poleti, vendar bodo ptice vodo iskale tudi v hladnih mesecih. Voda naj bo v plitvem podstavku (največ 5 cm), saj ne sme biti pregloboka, ker se lahko ptice v njej utopijo. Posoda naj ima hrapavo površino, da pticam ne drsi. Če lahko, je najbolje, da na vrtu uredimo mlako s položnimi in nedrsečimi bregovi.
Prvi sestanek:
Uganke:
Brez kovčkov prek sveta,
skrit kompas jih pelja,
z aprilom znova pridejo,
na žicah se snidejo. – PTICE SELIVKE
Nima dimnika in vrat,
pa vseeno vanjo rad
prileti prezebel ptiček,
da nahrani ga fantiček. – PTIČJA HIŠICA
Vzvišena gospa
visoko nosi glavo.
Le v vodi se priklanja,
na drevju išče hrano. – ŽIRAFA (za hec, da jih malo zmede :))
Drugi sestanek:
Krmilnico obesijo na bližnje drevo in vanjo natresejo semena. Zmenite se, da svoje ptičje krmilnice redno opazujejo in na naslednjem sestanku povejo, katere ptice se hranijo v njihovi krmilnici in kaj imajo najraje.
Sestanek se lahko izvede v dveh delih po 45 min ali naenkrat v 90 min.
Pred sestankom pošljemo staršem mail, da lahko člani do sestanka pripravijo potrebščine (nekaj dni prej, da imajo dovolj časa, da poiščejo, pripravijo vse potrebno).
Pomembno je, da iz pločevinke odstranijo nalepko (papir, ki jo ovija). Pločevinko namočijo v topli vodi in nalepko postrgajo dol.
Ker otroci verjetno nimajo akrilnih barv (to so barve, ki se hitro posušijo in se, ko so že posušene, ne sperejo ob stiku z vodo), imajo pa zelo verjetno tempera barve (škatla z materialom za likovno umetnost), lahko izdelate svoje »akrilne barve«: V lonček ali na slikarsko paleto tempera barvi vmešaš mekol (lepilo). 3 merice tempera barve : 1 merica mekola. Tudi, če akrilnih barv ali mekola nimajo, imajo pa tempera barve, bo slikanje po pločevinki zabavno, le dežju ali vlagi ne sme biti izpostavljena.
Naša krmilnica bo izgleda nekako tako, samo, da bomo vrvi zavezali drugače.