Starostna skupina: starejši MČ
Vsebinski sklop: Signalizacija
Čas trajanja sestanka: 45 minut
Avtor sestanka: Rod Trnovskih regljačev
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebuje vodnik:
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebujejo otroci:
Ali bodo otroci v okviru sestanka opravili tudi zahteve za kakšno veščino?
Ne.
Sama beseda šifrant po definiciji v SSKJ pomeni dvoje, strokovnjak za šifriranje ali knjiga s šiframi. Šifre so torej metode za šifriranje. Preden začnete s šifriranjem sporočil, članom predstavite kaj šifriranje sploh je in kje se je oz. kje se uporablja. Na koncu dokumenta so pod opombami povezave, ki vodijo do potrebnih informacij.
Začnite s preprostim načinom kot je skrivna (znakovna) abeceda. Za skrivno abecedo naj si člani na list papirja najprej v vrsti, ali stolpcu napišejo celotno Slovensko abecedo. Pod vsako črko naj nato narišejo poljuben znak, simbol ali skico priporočam, da jih bo narisano spomnilo na povezano črko (narisana kocka je lahko narisana pod črko K, ker se beseda s to črko začne). Ko uspešno zašifrirajo vse (ali večino) črke, naj si na list papirja napišejo besedilo s pomočjo svoje nove skrivne abecede.
Za tiste, ki ste bolj kreativni: namesto lista papirja in pisala za ustvarjanje skrivne abecede uporabite čopič in barve ali meni ljubša izvedba, abeceda na kosu gline. Vsak član naj si iz gline (ali das mase) izvalja ploščico in na njo z majhno paličico ali zobotrebcem vdolbi znake.
Nadaljujte z malo bolj zapleteno Cezarjevo šifro. Osnovna ideja je, da imata pošiljatelj in prejemnik šifriranega sporočilo tajni ključ (številka od 1 – 24). Ključ pove za koliko mest se je pravilna abeceda zamaknila (če je ključ 5 se A preslika v F, B preslika v G, itd.)
Člani naj zašifrirajo neko izmišljeno besedilo (s šifro ali skrivno abecedo). Potem naj si v parih besedila izmenjajo in jih poskusijo razvozlati najprej brez potem še s ključem ali abecedo.
Ko osvojijo Cezarjevo šifro lahko, če želite predstavite še kakšne bolj premetene šifre kot je Vigenèreova šifra, če ne lahko skupaj odigrate kakšno računalniško igro na temo šifriranja pod opombe sem navedel eno zanimivo z imenom Desert Oasis, sami lahko seveda poiščete še druge. V primeru, da vam časa za igro ne bo ostalo jim lahko predlagate filme na enako temo, nekaj bolj znanih je The Imitation Game, Breaking the Code in Enigma.
Pri izvajanju srečanja je pomembno, da se zavedate sposobnosti svojih članov, zna se zgoditi, da jim bo že prvi del srečanja vzel veliko časa. Temu primerno vsebino tudi prilagodite.
Viri: