Starostna skupina: mlajši MČ
Vsebinski sklop: Drugo
Čas trajanja sestanka: 60 minut
Avtor sestanka: Rod Trnovskih regljačev
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebuje vodnik:
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebujejo otroci:
Ali bodo otroci v okviru sestanka opravili tudi zahteve za kakšno veščino?
Ne.
Za uvod sestanka se s člani odigramo rundo ali dve igre Dan in noč. To naredimo tako, da namesto besede dan uporabimo besedo, ki jo smatramo za zdravo, za noč pa besedo, ki ni zdrava. Npr. solata, tek, fižol, branje (take besede predstavljajo dan –> otroci stojijo), čokolada, gledanje televizije, hamburger (take pa noč –> otroci čepijo). S to igro dosežemo dober uvod v sestanek in njegovo temo, da otroci začnejo razmišljati o zdravem in da se gibljejo. 🙂
Po uvodni temi se z otroki pogovorimo o zdravem načinu življenja. Povemo jim, da je za zdrav način življenja pomembnih več dejavnikov:
a) Zdrava prehrana
Eden izmed glavnih, ki ga bo večini otrok prva padla na misel, je zdrava prehrana. Ključno je, da se zavedajo, da je pomembnojesti uravnoteženo oz. upoštevati prehrambeno piramido, saj je vse kar uživamo pomembno za normalno delovanje našega telesa, a vse v primerni količini.
Za osvežitev spomina vsak član po našem navodilu nariše svojo prehrambeno piramido.
b) Gibanje
Redno, a ne prekomerno, gibanje je pomembno za vzdrževanje naše kondicije, ki pa je pomembna za kasnejša leta, ko bomo še toliko bolj odvisni od gibanja in zdravega načina življenja. Dobro se je gibati vsaj 30 minut na dan.
c) Spanje
Otroci morajo imeti od 9 ur do 11 ur spanca na dan, odrasli pa vsaj 7.
d) Uporaba zaslonov
Gledanje televizije in uporaba telefonov vpliva na našo produktivnost, spanje in celo naše mentalno zdravje. Zaradi tega manj spimo, manj se gibljemo in manj časa porabimo za aktivnosti, ki dejansko pripomorejo k razvoju našega telesa (branje, druženje v živo, gibanje …).
Po pogovoru z otroki, rešimo kviz o ravno predelani temi. V kvizu bo več tipov vprašanj:
Članom v naprej povemo koliko vprašanj je v kvizu, zato, da si lahko na list papirja vnaprej oštevilčijo vprašanja. Pri vsaki številki si otroci pustijo malo prostora za odgovor. Otrokom preberemo vprašanje in če je potrebno še 4 odgovore. Člani morajo ob številko vprašanja odgovoriti z P ali N (1. tip vprašanja), z A,B,C ali D (2. tip vprašanja) in s kratkim pisnim odgovorom (3. tip vprašanja).
Primeri vprašanj:
Katero živilo vsebuje največ vitamina C?
Katera živila so na vrhu prehranske piramide?
Kateri vitamin dobimo, ko smo na soncu?
Katera pijača vsebuje največ sladkorja?
Katera pijača je najboljša za žejo?
Katera živila uvrščamo med žitarice?
Kam kihamo/kašljamo?
S čim lahko preprečimo stres?
Kako pogosto si moramo umiti zobe?
Zakaj moramo jesti sadje in zelenjavo?
Za rast kosti potrebuješ kalcij; katera zelenjava ga vsebuje največ?
Ko končamo kviz, skupaj pregledamo odgovore in vsakega posebej obrazložimo.
Sestanek se konča z igrico 2 resnici in 1 laž. Otroci bi si zamislili 3 dejstva o svojem zdravem oziroma nezdravem življenju in o tem poročali svojim sočlanom. Ostali člani bi poskusili ugotoviti kateri dejstvi sta resnični in katero je lažno.
Za izvedbo sestanka moramo poskrbeti, da imamo mi kot vodnik dovolj znanja o tej temi, da bomo lahko samozavestno in pravilno predajali to znanje našim članom.
Člane moramo opozoriti, da tudi v teh časih ne smejo pozabiti na zdrav način življenja, predvsem na gibanje.