Starostna skupina: mlajši GG
Vsebinski sklop: Drugo
Čas trajanja sestanka: 60 minut
Avtor sestanka: Rašiški rod
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebuje vodnik:
Potrebščine, ki jih za izvedbo potrebujejo otroci:
Otroci ne potrebujejo potrebščin.
Ali bodo otroci v okviru sestanka opravili tudi zahteve za kakšno veščino?
Ne.
Sestanek na temo ekologije smo zožili v probleme ekologije po posameznih področjih, ki še zdaleč niso vsa. Izbrali smo jih le nekaj in se teh podrobneje dotaknili.
Kviz: create.kahoot.it/share/ekologija/c41c81ba-2112-4464-a709-874142f5f7b0
Naslednja aktivnost je delo po skupinicah. V zoomu razdelite člane v dve/tri skupine (odvisno koliko otrok je v vodu – presodite sami, ali je smiselno oziroma, koliko skupin je smiselno.) To naredite tako, da v zoomu pritisnete »breakout rooms« in nato označite kako velike skupine želite.
Že pred tem lahko članom preko zoom-chata ali pa kako drugače posredujete internetne povezave do youtube posnetkov (vsak od spodaj nanizanih se nanaša na eno izmed mnogih problematik ekologije – lahko pa najdete tudi svoje posnetke seveda). Glede na to, koliko skupin imate, izberite, koliko in katere teme si želite obravnavati (seveda lahko izbirajo tudi otroci sami).
Posnetki za ogled:
Dodatni posnetki:
Če bi radi dali nekaj poudarka na to, da voda ni samoumevna, si lahko pogledate tudi naslednja dva posnetka o pomanjkanju vode v Afriki (posnetki so v slovenščini).
Nato si otroci sami v skupinicah pogledajo videoposnetek ter po skupinah o njem razmišljajo ter debatirajo. Za usmeritev k razmišljanju o problemu si lahko pomagate/jo z naslednjimi vprašanji:
Po končanem delu v skupinah, lahko kot način predstavitev problemov ponovno uporabimo Padlet, le da tokrat izberemo tablo Shelf, kjer podobno, kot pri prvi delimo med člane, le da nato razdelimo po področjih(plastika, onesnažen zrak …). Člani, ki so imeli posamezno temo, pod njo prilepijo svoje rešitve in jih imajo zbrane na eni tabli, ostale skupine pa rešitve lahko komentirajo, dopolnjujejo …
Če vam ostane še več časa, lahko sestanek zaključite na dva načina:
A) Za boljšo povezavo med problemi ekologije lahko v padle-tu vse naštete probleme iz 2. točke (zgoraj opisano) med seboj povežete – v smislu – na kakšen način so problemi povezani, npr. to da proizvajamo preveč plastike, ki ni pravilno reciklirana, temveč odvržena v morje, se rezultira v onesnaženju oceanov, kar pa povzroči smrt mnogih živali ter posledično ogrožene živalske vrste in izumiranje.
B) Ali pa si pogledate še naslednji posnetek (https://www.youtube.com/watch?v=JaSe85Mcwp0), (poglejte ga najprej sami in precenite, ali so vaši otroci zanj dovolj zreli), ki je lahko nekoliko bolj filozofski, ter se nato o njem pogovorite. Lahko jih tudi vi povprašate z naslednjimi vprašanji, da začnejo razmišljati o tem, kar so videli: